AISI 201 ir AISI 304 plieno rūšių skirtumas

    Nerūdijantis plienas yra plienas, pasižymintis dideliu atsparumu korozijai agresyvioje aplinkoje.

Nerūdijantis plienas tapo labai populiarus ne tik dėl antikorozinių savybių, bet ir dėl įvairių fizikinių savybių. Šiuolaikiniai nerūdijantieji plienai gaminami į plieną pridedant įvairių priemaišų, o tai lemia, kiek ir kokiomis sąlygomis metalas yra atsparus korozijai.

    Pagrindinės maisto pramonei skirtos plieno rūšys yra AISI 201 ir AISI 304.

AISI 304 klasės plienas - priklauso chromo mažaanglio aukšto legiruotojo plieno klasei. Didelis chromo ir nikelio kiekis lemia jo tvirtumą ir suteikia puikių antikorozinių savybių, kurios paklausios visur - jos apibrėžiamos kaip universalios. Todėl šis lydinys yra vienas iš plačiausiai naudojamų.

AISI 304 yra nerūdijantysis plienas, kuriame anglies kiekis yra nedidelis. AISI 304 plienas naudojamas gastronomijos, maisto ir chemijos pramonėje naudojamai įrangai gaminti.



AISI 304 nerūdijančiojo plieno cheminė sudėtis (ASTM A240)

* - didžiausia elemento procentinė dalis


   AISI 304 nerūdijančiojo plieno sudėtyje yra 18 % chromo ir 8 % nikelio. Dėl didelio chromo kiekio plieno paviršiuje susidaro oksido plėvelė, kuri apsaugo metalą nuo agresyvių cheminių medžiagų poveikio ir suteikia metalui didelį atsparumą dilimui.

   Nerūdijantis plienas 304 pasižymi dideliu atsparumu korozijai ir gali būti naudojamas agresyvioje aplinkoje. Antikoroziniai metalai turi optimalų elementų rinkinį, kuris leidžia ne tik greitai apdoroti, bet ir be sutrikimų eksploatuoti gatavus gaminius. Visi, dirbę su šiuo lydiniu, pastebėjo jo didelį tankį, atsparumą rūgštims ir plastiškumą.

   Lakštus ir profilius galima lengvai pjaustyti neprarandant struktūros, jie gerai suvirinami rankiniu ir mechaniniu būdu, ruošiniai patikimai sujungiami ir užtikrinamas konstrukcijos sandarumas. AISI 304 nerūdijantysis plienas yra atsparus rūgštims ir trumpalaikiai gali atlaikyti iki 900 laipsnių Celsijaus temperatūrą.



Trumpos AISI 304 plieno charakteristikos ir taikymo sritys

AISI 304 plieno privalumai:


- Dėl chromo oksido sluoksnio metalo paviršiuje yra didelis antikorozinis atsparumas. Kadangi nerūdijančiojo plieno medžiagos (vamzdžiai, strypai, lakštai) yra vienalytė masė (t. y. cheminė sudėtis visame storyje yra vienoda), todėl net mechaniškai pažeidus viršutinį sluoksnį gaminys išlaiko visas antikorozines savybes. Ši nerūdijančiojo plieno savybė būtina gaminant gaminius, kuriuos veikia agresyvi aplinka ir medžiagos, pavyzdžiui, profesionaliose virtuvėse - aukšta (žema) temperatūra, garai, tam tikri gėrimai ir maisto produktai (vynas, alus, pienas) ir cheminės valymo priemonės.


- Nerūdijantis plienas puikiai poliruojamas, jis gali ilgai išlaikyti veidrodinį blizgesį, o poliruoto nerūdijančiojo plieno tekstūra puikiai dera su daugeliu šiandien naudojamų paviršių tekstūrų, pavyzdžiui, interjero apdailoje;


- Nerūdijantis plienas pasižymi dideliu stiprumu, kietumu ir elastingumu (palyginti su aliuminiu, paprastu plienu, bronza ir žalvariu);


- Minėtos klasės plienas suvirinamas be apribojimų.


- Didesnis atsparumas karščiui, puikios eksploatacinės savybės žemoje temperatūroje.

Maisto pramonėje AISI 304 plienas yra įvairių gėrimų ir maisto produktų (pieno, vyno, rūgpienio ir kt.) gamybos, laikymo ir transportavimo įrangos dalis, be to, plienas naudojamas neutralios įrangos, virtuvės ir stalo įrankių gamybai.



AISI 304 plieno mechaninės savybės

Pagrindinės savybės, suteikiančios AISI 304 privalumų: atsparumas oksidacijai ir aukštai temperatūrai. Šie veiksniai lemia:

- įrangos ir kitų gaminių, kurie liečiasi su maistu. Dėl atsparumo rūgštims metalas yra optimalus higienos požiūriu. AISI 304 talpykloje taip pat galima laikyti veikliąsias medžiagas. Tai taikoma maisto ir farmacijos pramonėje;

- įrangai, veikiančiai nuolatinio cheminių medžiagų poveikio ir padidintos temperatūros sąlygomis;

- buitiniams indams;

- konstrukcijų suvirinimui, kai svarbu užtikrinti tvirtumą, kokybę ir ilgaamžiškumą.


Verta paminėti gerą AISI 304 plieno plastiškumą, kuris leidžia kokybiškai formuoti ir lenkti.

AISI 201 plienas yra austenitinis nerūdijantis plienas. Jis yra nebrangus 300 serijos chromo nikelio austenitinio plieno analogas. Šis plienas ypač panašus į AISI 304, o tai daugiausia lemia panaši šių rūšių plieno sudėtis. Tačiau AISI 201 sudėtyje yra mažesnis nikelio kiekis, bet daugiau mangano. Šis pakeitimas gerokai sumažina AISI 201 kainą, tačiau išlaiko didelį atsparumą korozijai ir daugelį kitų naudingų savybių.



PRIVALUMAI:

- Didelis stiprumas, plastiškumas, kietumas,

- mažas šilumos laidumas.

- Plieno gaminius galima eksploatuoti įvairiose temperatūrose.

- Didelis atsparumas korozijai, plienas ilgą laiką gali būti vidutinio agresyvumo aplinkoje, pavyzdžiui, rūgštyje.



Šiuo požiūriu AISI 201 šiek tiek nusileidžia 300 grupės plienams ir yra gerokai pranašesnis už 400 grupės plienus. Tačiau ilgalaikis AISI 201 sąlytis su agresyviomis cheminėmis medžiagomis yra nepageidautinas, todėl iš tokio plieno negalima gaminti pramoninių rūgščių, šarmų ir kt. talpyklų.


AISI 201 nerūdijančiojo plieno cheminė sudėtis (ASTM A240)

* - didžiausia elemento procentinė dalis


Trumpos AISI 201 plieno charakteristikos ir taikymo sritys

Vienas iš svarbiausių plieno rodiklių yra korozijos greitis. Bandymai rodo, kad AISI 201 plienas gali atlaikyti ilgalaikį sąlytį su druskos tirpalu ir organinėmis rūgštimis be pažeidimų. Eksperimentų metu nepastebėta jokių korozijos pėdsakų, o markė parodė puikius atsparumo įtrūkimams bandymų rezultatus. Mechaninių pažeidimų nepastebėta net gerokai padidėjus apkrovai. Dėl didelio atsparumo korozijai ši markė gali būti naudojama maisto pramonėje maisto ruošimo ir perdirbimo darbams.

AISI 201 nerūdijančiojo plieno taikymo sritys
- farmacijos produktai;
- medicina;
- chemijos pramonė;
- naftos ir dujų konstrukcijos;
- automobilių gamyba (buferiai, paviršiaus apdorojimas);
- Elektrinės viryklės ir dujinės viryklės;
- Skalbimo mašinos;
- Konvejeriai;
- Statybos darbai;
- Interjero dizainas;
- Jungiamųjų detalių gamyba;

AISI 201 plieno nerekomenduojama naudoti cisternoms ir cisternoms, skirtoms rūgštims ir kai kurioms kitoms labai agresyvioms cheminėms medžiagoms laikyti ir gabenti. Nėra magnetinių savybių.

Dėl AISI 201 stiprumo ir plastiškumo šio plieno lakštai, palyginti su kitų rūšių nerūdijančiuoju plienu, yra lengvai spaudžiami, lenkiami, tempiami ir daug greičiau patiria kitas plastines deformacijas. Dėl šiuolaikinių technologijų šis plienas turi subalansuotą cheminę sudėtį. Tai pagerina antikorozines savybes ir leidžia AISI 201 naudoti vidutinio agresyvumo organinėje ir rūgštinėje aplinkoje.


AISI 201 pasižymi geru suvirinamumu ir gebėjimu lengvai reaguoti į kalimą įkaitinus iki 1260 laipsnių Celsijaus, todėl šis plienas gali būti naudojamas daugelyje pramonės šakų. Šį plieną galima naudoti itin žemoje temperatūroje nebijant, kad medžiaga bus sunaikinta. AISI 201 nerūdijantis plienas poliruojant įgauna įspūdingą veidrodinį blizgesį, kuris suteikia gaminiams estetinį patrauklumą ir leidžia juos naudoti be dažymo.


Dėl palyginti nedidelės kainos ir aukštų AISI 201 plieno korozinių savybių jis yra labai populiari statybinė medžiaga maisto pramonėje, skirta įvairiems virtuvės indams, taip pat prietaisų ir maisto įrangos dalims, naudojamoms patalpose, kurios tiesiogiai liečiasi su maistu ir vandeniu, gaminti. Ši markė naudojama virtuvės indams, virtuvės reikmenims, skysčių talpykloms, kitoms vandens laikymo talpykloms, pavyzdžiui, kolboms, termosams ir kitoms, gaminti.


Chromo kiekis AISI 201 ir AISI 304 klasių plienuose sudaro 14 % ir 18 % viso medžiagos kiekio, o tai rodo, kad šios klasės atsparumu korozijai nenusileidžia viena kitai.

Pagrindinis skirtumas tarp šių klasių yra tas, kad AISI 304 sudėtyje yra iki 10 % nikelio, o AISI 201 plieno sudėtyje nikelio yra daugiau kaip 1 %. Nikelio įtraukimas į plieną suteikia jam tik vieną reikšmingą pranašumą - didelį apdirbamumą. Todėl nikelis, kuris yra labiau ugniai atspari medžiaga nei chromas, gali išlikti pliene aukštoje temperatūroje suvirinimo metu. Tokiu atveju chromas sudega, o nikelis lieka suvirinimo siūlėje, suteikdamas jai atsparumą korozijai.


Kadangi nikelis yra strategiškai svarbi ir labai brangi žaliava, AISI 304 plienas yra brangesnis už AISI 201 plieną. Jie daugiausia naudojami ten, kur reikia suvirinti argonu, o susidariusią siūlę gali oksiduoti vanduo ar kitos cheminės medžiagos. Antra, ten, kur galimi dažni susidūrimai su krauju, maisto esencijomis ir aktyviaisiais cheminiais elementais (kurie yra stiprūs oksidatoriai) ant paviršiaus.


Todėl AISI 201 ir AISI 304 nerūdijančiojo plieno rūšys yra gana panašios ir abi tinka neutraliai įrangai gaminti, o tinkamai prižiūrimas gaminys tarnaus daugelį metų neprarasdamas kokybinių savybių.

Internetinėje parduotuvėje "TablePro" siūloma neutrali maitinimo įranga, karštosios parduotuvės iš AISI 201 ir AISI 304 markių nerūdijančiojo plieno.


Gaminame: stalus, vonias, stelažus, spintas, virtuvės lentynas, indų džiovyklas, profesionalius gartraukius, vežimėlius, gastronomas ir kt. Gaminame pagal individualius dydžius pagal užsakymą, taip pat sandėliuojame gatavus standartinius gaminius.

Made on
Tilda